Calendar înscriere în clasa pregătitoare

COMUNICAT DIN 24.02.2017

Ministerul Educației a publicat Metodologia de înscriere a copiilor în învățământul primar pentru anul școlar 2017-2018, precum și Calendarul înscrierilor în clasa pregătitoare. 

Pentru a înscrie copilul la Școala Gimnazială Urechești, rugăm părinții interesați să respecte următorul calendar:

*27 februarie 2017 – unitatea de învățământ organizează „Ziua porților deschise” când părinții și copiii vor putea vizita spatiile școlare destinate claselor pregătitoare și vor putea discuta cu personalul didactic;

 * 10 martie 2017 –  la Școala Gimnazială Urechești, ora 10:00 se face evaluarea dezvoltării psihosomatice a copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2017;

27 februarie -16 martie (prima etapă de înscriere) –  părinții sunt invitați la sediul unității, de luni până vineri, în intervalul orar 8:00 – 14:30, pentru a completa CERERE-TIP DE ÎNSCRIERE ÎN CLASA PREGĂTITOARE – 2017 – ETAPA I ;

 Atenție! 

Toate informațiile declarate în cerere, precum și documentele anexate cererii vor fi verificate de comisia de înscriere a unității de învățământ. Cererea va fi introdusă în aplicația informatică, iar după validarea datelor se va tipări o cerere-tip electronică pe care va trebui să verificați corectitudinea datelor introduse și să semnați pentru validitatea acestora. Până în momentul în care semnați cererea-tip electronică (tipărită din aplicația informatică) cererea Dvs. nu este validă!

22-23 martie 2017 – se afișează la unitatea de învățământ pe site-ul acesteia și pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Bacău a listei copiilor înscriși după prima etapă;

24 – 30 martie 2017 –  a doua etapa de înscriere.

Lasă un răspuns